MULJANJE BEZ GRANICE

  • Post category:BLIC VESTI
BLICVESTIPOLITIKA

U Srbiji 5,1 miliona punoletnih, a u biračkom spisku 6,5 miliona građana: Evo gde se krije razlika od 1,4 miliona glasača

U Srbiji živi oko 5,1 miliona punoletnih građana, pokazuju podaci Republičkog statističkog zavoda. Ali prema biračkom spisku, pravo glasa ima čak 6,5 miliona građana. Ta razlika je, u stvari, u 1,4 miliona građana koji su u biračkom spisku, ali ne žive u Srbiji – glasačima iz dijaspore.

Slušaj vest

0:00/0:00
.FOTO: MITAR MITROVIĆ, SHUTTERSTOCK / RINGIER
.

U teoriji bi tih 1,4 miliona moglo da bude tas na izbornoj vagi, ali u praksi je reč o biračima koji na dan glasanja uglavnom ostaju u svom domu što zbog komplikovane logistike, što zbog činjenice da su nezainteresovani za izbore u Srbiji.

Na to za „Blic“ ukazuje i Dejan Bursać sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.

– Jeste više od milion birača iz dijaspore, ali nisu baš dragoceni jer u dijaspori ne glasa previše ljudi. Statistika od unazad deset godina kaže da obično glasa od 15.000 do 20.000, a oni ne mogu da naprave neku razliku u izborima. Nema istraživanja ko je ta dijaspora i za koga glasa; imamo pretpostavke još iz devedesetih godina da su to bili proevropski birači. U međuvremenu se sve promenilo jer sada odlaze stariji, manuelni radnici koji rade poslove koji su ovde slabije plaćeni, a u inostranstvu bolje – kaže Bursać.

Pročitajte još

Bursać smatra da su ovi birači nezainteresovani, ali da je problem i slaba dostupnost biračkih mesta u inostranstvu.

– Da biste glasali u inostranstvu to znači da treba da imate i administrativno znanje i dovoljno novca i vremena. Recimo, da biste glasali u Nemačkoj treba da se prijavite ambasadi, onda ona otvori biračka mesta na svega nekoliko lokacija. To znači da na dan izbora treba da sednete u auto, da se vozite, da čekate u redu. Sve to zahteva vreme, novac i znanje, pa većina izgubi volju da glasa – kaže Bursać.

Za koga glasa dijaspora

Na prošlim izborima, održanim u aprilu 2022. godine, u inostranstvu su glasala 30.133 birača, što je najveći broj u poslednjih 15 godina.

U spisak birača u inostranstvu, koji se sastavlja posebno za svake izbore i zatim po službenoj dužnosti briše, prošle godine bilo je upisano 39.777 državljana Srbije, od kojih je biračko pravo iskoristilo njih 75,77 odsto.

Glasanje na izborima

FOTO: ZORAN ILIĆ, NENAD MIHAJLOVIĆ / RINGIER

Glasanje na izborima

Glasanje u dijaspori je na prošlim izborima obavljeno na 77 biračkih mesta u 34 države. Više od polovine glasova dijaspore na prošlogodišnjim izborima osvojila je Srpska napredna stranka (15.390), dok je koalicija „Ujedinjeni za pobedu Srbije“ dobila 4.398 glasova.

Pročitajte još

Za listu „Muftijin amanet“ glasalo je 2.422, a za koaliciju „Moramo“ 2.232 građana Srbije koji žive u inostranstvu. Izborna lista pod nazivom „Ivica Dačić – premijer Srbije“ osvojila je 1.964 glasa, dok su ostale liste dobile znatno manji broj glasova.

Prijava za glasanje u inostranstvu

Za otvaranje biračkih mesta u dijaspori neophodno je da se prethodno prijavi najmanje 100 birača na jednom biračkom mestu.

Birači koji borave u inostranstvu mogu preko diplomatsko-konzularnih predstavništava Srbije da podnesu zahtev da se u Jedinstveni birački spisak upiše da će na predstojećim izborima glasati u inostranstvu. To, za ove izbore, moraju da obave najkasnije pet dana pre zaključenja spiska, odnosno do 25. novembra.

Diplomatsko-konzularno predstavništvo kojem je podnet zahtev za upis u Jedinstveni birački spisak ostavlja nadležnoj opštinskoj, odnosno gradskoj upravi po mestu prebivališta birača u zemlji, koja o tome donosi rešenje.

Po donošenju rešenja o određivanju biračkih mesta od strane nadležne izborne komisije za glasanje na izborima, nadležna opštinska, odnosno gradska uprava donosi rešenje o upisivanju podatka da će birač na izborima glasati prema mestu boravišta u inostranstvu i biračko mesto na kome će glasati, odnosno rešenje da nisu ispunjeni uslovi da će birač na izborima glasati prema mestu boravišta u inostranstvu.