„EU SPREMNA DA SE BORI SA RUSIJOM I KINOM ZA SRCE NAŠIH GRAĐANA“ Šta se krije iza turneje Ursule fon der Lajen po Zapadnom Balkanu i najave da Brisel planira da uloži u region ŠEST MILIJARDI EVRA?
Turneja na Zapadnom Balkanu Ursule fon der Lajen, predsednice Evropske komisije tokom koje je najavila da EU planira da uloži u region čak šest milijardi evra u reforme neophodne za evropske integracije, pozitivan je signal jer pokazuje da je Brisel i pored složene geopolitičke situacije spreman da investira u potencijalne članice, ocenjuju analitičari za „Blic“. Dolazak fon der Lajen mogao bi da oživi i priče o proširenju EU 2030. godine.
Odmah po dolasku u region Fon der Lajen je „otvorila karte“ i otkrila planove EU za region.
– Evropska unija planira da pomogne zemljama Zapadnog Balkana da ostvare reforme neophodne za integraciju u evropski blok investicijom od šest milijardi evra. Severna Makedonija, Albanija, Srbija, Kosovo, Crna Gora i Bosna i Hercegovina treba da iskoriste ovu priliku za proširenje EU i da rade da usklade svoje standarde sa standardima evropskog bloka – rekla je Fon der Lajen u Skoplju gde je prvo stigla u nedelju.
Dan kasnije predsednica Evropske komisije posetila je Prištinu gde je razgovarala sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem i predsednicom Kosova Vjosom Osmani da bi danas išla u Podgoricu na sastanak sa predsednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem i premijerom Crne Gore Dritanom Abazovićem, a posle toga stiže u Beograd na dijalog sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić. Turneju u regionu Fon der Lajen završava posetom Sarajevu gde će se sastati sa članovima Predsedništva BiH i predsednicom Saveta ministara Borjanom Krišto.
EU planovi za Srbiju: izgradnja pruge ka Nišu i autoputa ka Prištini?
Slobodan Zečević sa Instituta za evropske studije ističe za „Blic“ da turneju Fon der Lajen treba gledati u regionalnom kontekstu.
– Fon der Lajen pokušava da animira region razgovorom o evropskim investicijama i projektima. U Srbiju EU planira da uloži dve milijarde evra ako se ne varam. Tu se, pre svega, misli na izgradnju pruge prema Nišu i autoput ka Prištini – smatra Zečević.
Kako kaže, EU na taj način želi da pokaže da Zapadni Balkan trenutno nije po strani bez obzira na sva dešavanja u svetu.
– EU hoće da dokaže da je ovaj region i dalje deo interesa unije i da se suprotstavi kako oni kažu malignom uticaju Rusije i Kine na ovim prostorima. Mislim da Kosovo i dijalog Beograda i Prištine neće biti glavna tema dolaska Fon der Lajen. Možda će biti sporedna tema – navodi Zečević.
„Nova Evropska komisija da povrati kredibilitet proširenja“
Naš sagovornik nije siguran da će poseta predsednice Evropske komisije smanjiti evroskepticizam u Srbiji i regionu.
– Mislim da bi prave stvari mogle da se dogode tek nakon izbora u EU sledeće godine i da bi tada nova Evropska komisija trebalo da pokrene temu o proširenju EU. Smatram da bi EU uskoro trebalo da se proširi kako bi taj proces ponovo dobio na kredibilitetu jer je od 2003. godine i Solunske deklaracije samo Hrvatska ušla u EU – podseća Zečević.
Crna Gora i Srbija najbliže EU?
Analitičar sa Instituta za evropske studije veruje da postoji mogućnost da dve države regiona uđu u EU do 2030. godine.
– Po meni nije dovoljno da do tada uđe samo Crna Gora u EU jer se radi o maloj državi sa svega 600.000 stanovnika. Pritom, ta zemlja je opterećena organizovanim kriminalom koji je čak i deo budžeta države. Smatram da bi zajedno sa Crnom Gorom i Srbija trebalo da uđe u EU kako bi se ponovo pokrenuo taj proces proširenja – ocenjuje Zečević.
Kako kaže, nije realno da se ceo Zapadni Balkan odjednom integriše u EU.
– Prvo, ni evropska administracija nije spremna da odjednom primi toliko zemalja. Drugo, kandidati za ulazak u EU iz regiona nisu na istom nivou napretka ka EU. Ako bi se čekale sve države onda ne bi bilo proširenja EU u narednih 20 godina – zaključuje Zečević.
„EU pomoć će biti mešavina bespovratnih sredstava i kredita“
I Strahinja Subotić, programski menadžer Centra za evropske politike ističe da je dolazak Fon der Lajen u region „pozitivan signal ako se ima u vidu trenutna geopolitička situacija“.
– EU pokazuje da je i pored svih dešavanja u Ukrajini, Izraelu, Azerbejdžanu spremna da ozbiljno uloži u evropske reforme. Pomoć EU će biti mešavina bespovratnih sredstava i kredita i verovatno će se fondovi oročavati reformama. EU šalje signal da je spremna da se geopolitički bori na ovim prostorima sa Rusijom i Kinom za srce i umove naših građana – analizira Zečević.
FOTO: RAS SRBIJA / RAS SRBIJA
Kako kaže, poruka ohrabrenja je i činjenica da je EU spremna da uloži ogroman novac i u svoje potencijalne članice.
– Kada je reč o proširenju EU mislim da se iz usta Fon der Lajen neće čuti nijedan datum zato što ona nikada o tome nije govorila. O datumu se više interno govori u EU kao cilju da do tada EU bude spremna za proširenje, a da li će se to dogoditi zavisi i od kandidata – zaključuje Subotić.